Konkurs „Symbole Wielkanocne”

Uczniowie klasy pierwszej i trzeciej brali udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Chełmie pt: „Symbole Wielkanocne”. Jakub Prończuk zajął I Miejsce, natomiast Ala Multan, Wiktor Łobocki i Franciszek Sawicki otrzymali wyróżnienia. Konkurs miał na celu kultywowanie tradycji wielkanocnych. Symbole to ważna część tradycji. Baranek - symbolizuje Chrystusa, który jako baranek oddał swoje życie za ludzi i zmartwychwstając, odniósł zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Baranek to triumf życia nad śmiercią. Jajka - (pisanki, kraszanki) – to symbol nowego życia i płodności. Jajka królują podczas świąt wielkanocnych – poświęcone pojawiają się na naszych stołach, a w postaci ozdobnych pisanek w dekoracjach i życzeniach wielkanocnych. Zielone gałązki - Wiecznie zielone pędy są symbolem zmartwychwstania. Baba wielkanocna - Rośnie na drożdżach, symbolizuje wzrastanie wiary, nadziei i miłości. Zajączek wielkanocny - to przejęty ze starożytności symbol przemijania, zmartwychwstania i płodności. Dziś zajączek chodzi z koszyczkiem i w Wielką Niedzielę zostawia upominki dla dzieci. Po wielkanocnym śniadaniu domownicy szukają ukrytych przez zajączka drobnych prezentów i słodyczy. Dlatego w życzeniach wielkanocnych często pojawia się ten symbol.