Trening Umiejętności Społecznych

Rozpoczęliśmy ulubiony przez naszych wychowanków cykl zajęć z zakresu umiejętności społecznych. Podczas zajęć wychowankowie nabywają umiejętności społeczne, niezwykle przydatne w radzeniu sobie ze swoimi problemami, uczą się odpowiednich zachowań społecznych, samodzielności oraz umiejętności samoobsługowych, poznawania różnych zawodów i odgrywanie ról w formie zabawy. Ważnym elementem jest rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, między innymi reagowanie na polecenia kierowane przez nauczyciela – rozumienie prostych poleceń, wskazywanie określonych przedmiotów, rozwijanie mowy czynnej – pobudzanie do budowanie prostych wypowiedzi, rozwijanie słownictwa, nazywanie osób z najbliższego otoczenia, opowiadanie na pytania do ilustracji, kształtowanie umiejętności wypowiadania własnych potrzeb oraz wyrażania emocji, nauka zwrotów i pytań społecznych – odpowiadania na pytania nauczyciela, a także na pytania innych dzieci oraz kierowanie pytań do dzieci.

Na pierwszych zajęciach rozmawialiśmy o nakrywaniu do stołu. Uczniowie uczyli się jak należy ułożyć sztućce oraz samodzielnie przygotowywali nakrycie obiadowe. Kulminacją zajęć była zabawa ucząca kolejności robienia kanapki, a następnie każdy mógł z wybranych przez siebie produktów: szynki, sera żółtego oraz warzyw ułożyć menu i zapiec tosta w opiekaczu. Smakowały bardzo!