Tradycja Andrzejek

Dawno temu w przedostatni dzień listopada, gdy ktoś chciał się dowiedzieć, co go spotka w najbliższym, czasie sięgał po andrzejkowe wróżby. Andrzejki to jeden z tych wyjątkowych magicznych dni w roku. Tradycja wróżenia w Andrzejki sięga bardzo dawnych czasów. Wróżby to sposób na oswojenie niepewnej przyszłości, wierzono że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice. Andrzejki kojarzą się przede wszystkim z takim zwyczajem jak lanie wosku przez klucz, ale istnieją też inne wróżby andrzejkowe, dzięki którym panny miały nadzieję poznać imię lub twarz przyszłego męża. Andrzejkowe wróżby wykorzystywały też buty, oraz drobne przedmioty ukryte pod talerzykami. Bardzo dużą wagę przywiązywano też do snów w Andrzejki.

Dziś wróżymy raczej dla zabawy i przyjemności, niż po to by poznać imię, stan i zamożność przyszłego partnera życiowego. Pytamy nie tylko o przyszłych narzeczonych, ale ogólnie o przyszłość i szczęście. A uczniowie pytają nawet o to, czy i jakie dostaną prezenty od św. Mikołaja...

Przyszła kolej na zabawę w naszej szkole i sprawdzenie co czeka dzieci w przyszłości. Bawili się uczniowie klas I,II i III oraz zaproszenie goście z sąsiadującego z nami przedszkola Nr 8. Magiczne spotkanie było pełne śmiechu. Każdy chciał poznać swoja przyszłość na różne sposoby, podchodząc do poszczególnych „wróżek”. Było wróżenie z kuli, kart, kolorów, cyfr, magii kwiatów, imion, butów, ciasteczka z przepowiednią,tradycyjne lanie wosku i wiele innych zabaw sprawiającym uczestnikom wiele radości. Życzymy spełnienia wszystkich marzeń i pragnień! Spotkanie przygotowały uczennice klasy V i III Gimnazjum.