Warsztaty muzealne „Wyszywane dobre rady”

Grupa Młodych Przyjaciół Muzeum z klas V i VI odwiedziła wystawę makatek,takich, jakie można było spotkać u naszych babć. Na wystawie znajdą się makatki europejskie z kolekcji Elżbiety i Piotra Branekowych oraz Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Ziemi Chełmskiej i osób prywatnych. Jak tytuł wystawy mówi: „Wyszywane dobre rady”, makatki zawierają pięknie wyszywane obrazki wraz z mądrymi sentencjami, typu „jak żona obiad gotuje, to mężowi smakuje”, „ci, co ten próg przekraczają czego nam życzą niech sami mają”, albo „kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje. A ty leniuszku nie leż długo w łóżku”. Oglądaliśmy również pięknie barwione tkaniny w motywy kwiatowe, barwne ptaki, czy pejzaże najbliższych okolic, które zdobiły ściany babcinych mieszkań. Nie myślmy, że to towar antyczny! Makatki przeżywają swoją drugą młodość. Są często wplatane w wystrój współczesnych mieszkań. Uczennice pod bacznym okiem instruktorek wyszywały swoje makatki w formie zakładek do książek. Nie było łatwo, ale wyszły piękne!