Sprawozdanie z egzaminu praktycznego na kartę rowerową
w Niepublicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi RAZEM w Chełmie
Czerwiec 2014 r.

23 czerwca 2014 r. uczniowie kl. IVa i IVb z Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi RAZEM w Chełmie przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.

Cele tego egzaminu to:

• popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego,
  • kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze,
  • popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,
  • popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

Egzamin składał się z dwóch części.

1. Część teoretyczna.

Było to sprawdzenie wiadomości, część odbywała się w formie pisemnej i polegała na rozwiązaniu testu składającego się z 20 pytań. Pytania dotyczyły: ogólnej znajomości przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków drogowych i zasad ruchu drogowego obowiązujących pieszych, z zasad przejazdu przez skrzyżowanie, z udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Celem egzaminu teoretycznego było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym (uczniowie ten egzamin zdawali w szkole 17 czerwca). Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 45 minut. Aby go zdać, musieli poprawnie odpowiedzieć na 80% pytań zawartych w teście. Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną przystąpili do egzaminu praktycznego.

2. Część praktyczna

Egzamin praktyczny odbył się na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego przy Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Chełmie.

W części praktycznej uczniowie musieli wykazać się techniką sprawnej jazdy na rowerze obejmującą:

• jazdę po łukach,
    • wykonywanie manewrów:
      • skręcanie w prawo
      • skręcanie w lewo
      • zawracanie
      • omijanie przeszkód
      • wymijanie
      • włączanie się do ruchu
      • zatrzymanie
    • upewnienie się o możliwości jazdy,
    • płynne ruszanie z miejsca,
    • upewnianie się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,
    • jazda wytyczonym pasem bez najeżdżania na linię i bez podpierania się nogami,
    • hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.

Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwała zaproszona pani policjant – sierżant Anna Furtak oraz nauczyciel zajęć technicznych – pani Aneta Kowalewska.

Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 9 uczniów. Oto pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego w Niepublicznej Szkole Podstawowej RAZEM oraz szczęśliwi posiadacze – pierwszego w życiu „prawa jazdy”: Kowalczuk Adam, Kowalczuk Michał, Oberda Karolina, Marchewka Kinga, Kozaczuk Łukasz, Nieścior Michał, Brykalska Julia, Grabarczuk Izabella, Głaz Agata.

Gratulujemy!