„A gdy zabraknie wody...? lekcja w klasie drugiej i trzeciej

Dostęp do wody pitnej to jedno z podstawowych praw człowieka. Woda jest konieczna do życia, gdyż warunkuje właściwe funkcjonowanie organizmów, jest też niezbędna w uprawie i przemyśle. Poprzez zanieczyszczenie środowiska, susze, konflikty zbrojne i kataklizmy, które pustoszą wiele zakątków świata, dostęp do czystej wody pitnej jest często ograniczony. Wielu ludzi na świecie cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. Na te zagrożenia szczególnie narażone są dzieci, których organizm nie jest jeszcze na tyle silny, aby móc bronić się przed czynnikami chorobotwórczymi. Dotąd nie wymyślono niczego, co mogłoby ja zastąpić. Jak należy oszczędzać wodę? Jakie są skutki zanieczyszczania wody? Czy zasoby wodne się wyczerpią? Na te pytania odpowiadali uczniowie podczas warsztatów „A gdy zabraknie wody...?”.Głównym celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na problem dostępu do wody oraz kształtowanie postaw odpowiedzialności za oszczędzanie i wykorzystywanie wody. Uczniowie podczas wspólnej pracy wykonali plakaty, komiksy, książeczki promujące oszczędzanie wody od tych najprostrzych, podstawowych jak zakręcanie kranów...kropelka do kropelki!