Tydzień Języka Polskiego

„Mówimy, jak zawsze, różnymi językami,
Ale rzeczy, o których mówimy, nie ulegną od tego zmianie”

Michaił Bułhakow

Dobiegł końca projekt Tydzień Języka Polskiego, który trwał od 22 do 26 maja 2017 roku. W poniedziałek wszyscy uczniowie klas IV – VI i I-III gimnazjum przystąpili do szkolnego konkursu ortograficznego „ Kaktus”. Była to okazja do sprawdzenia swoich umiejętności i znajomości zasad ortografii i interpunkcji.

Tytuł Mistrza Ortografii zdobyła uczennica klasy II gimnazjum Wiktoria Rzeszot. Gratulacje!

Następnego dnia uczniowie przystąpili do kolejnego zadania, które również nie było łatwe. Polegało ono na wykonaniu plakatu na temat:
„Polacy nie gęsi, swój język mają”. Stop „pożyczkom” językowym.

Z wielkim zapałem, odpowiedzialni za tę część projektu uczniowie, zabrali się do pracy. Włożyli mnóstwo pracy. Efekty były rewelacyjne. Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością oraz talentem plastycznym. Jury postanowiło przyznać I miejsce uczniom klasy I gimnazjum oraz wyróżniono pracę uczniów klasy VI.

Środa upłynęła pod znakiem teatru. Odbył się przegląd miniatur teatralnych. Gościnnie, poza konkursem, wystąpili uczniowie, którzy w powiatowym konkursie „Z bajką przez świat” zdobyli I miejsce. Artyści byli przygotowywani pod czujnym okiem Pani Jadwigi Rzeszot i Marii Zawady. Na uwagę zasługuje znakomite przygotowanie dzieci, piękne stroje, charakteryzacja oraz dekoracje.

Następnie przystąpiono do przeglądu klasowych teatrów. Każda klasa (IV-VI i I-III gimnazjum) przygotowała swój występ. Zadaniem grup było wystawienie sztuki pod hasłem „ Współczesna wersja znanej baśni”. Aktorzy zadbali także o kostiumy i rekwizyty. Okazało się, że uczniowie mają oryginalne pomysły i wykazali się świetną grą aktorską.

I miejsce zdobyli uczniowie klasy V szkoły podstawowej za baśń pt.: „Królewna Śnieżka i czterech krasnoludków” natomiast w pionie gimnazjum uczniowie klasy II za sztukę „Bajkoterapia”. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i statuetki.

Projekt zakończył się w piątek konkursem na spot reklamowy klasy. Było to zadanie bardzo trudne. Okazało się, że uczniowie zdali ten egzamin na szóstkę. Jury wybrało jedną reklamę, szczególnie wyróżniającą się i spełniającą wymagane kryteria. Oskarem nagrodzono film przygotowany przez uczniów klasy II gimnazjum, natomiast uczniowie klasy VI otrzymali wyróżnienie za efekty specjalne.

Czas na podsumowanie.

Rywalizacja między klasami była ogromna, różnice punktowe niewielkie. Najważniejsze jednak było to, że wszyscy świetnie bawili się. Mamy mnóstwo miłych wspomnień.

Oto werdykt: najwyższą liczbę punktów po podsumowaniu wszystkich zadań projektu zdobyli uczniowie KLASY II gimnazjum!
Otrzymali tytuł Super Klasy! Gratulacje!!!