Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest na całym świecie corocznie 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Nasza szkoła świętowała ten 4 grudnia. Koordynatorem obchodów był psycholog szkolny. Celem obchodów było m. in. przybliżenie tematyki niepełnosprawności oraz uwrażliwienie uczniów na potrzeby niepełnosprawnych rówieśników. W ramach obchodów została przeprowadzona akcja „4 grudnia bądź na żółto”. W ten oto sposób solidaryzowaliśmy się z osobami z niepełnosprawnością. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka tematycznie związana z Dniem Osób Niepełnosprawnych. W tygodniu poprzedzającym ten dzień wychowawcy w klasach przeprowadzili godziny wychowawcze, na których uczniowie pracując w grupie mieli za zadanie wypełnić przestrzeń jednej z części puzzli, które zostały zawieszone w całości na korytarzu szkolnym. W ramach obchodów 3 grudnia jako Dnia Osób Niepełnosprawnych uczniowie klasy II gimnazjum przygotowali przedstawienie pt. „Sześć życzeń Natalki”. Uczeń klasy VII Franciszek Zawiślak przygotował i przedstawił prezentację pt. „ 5 znanych osób niepełnosprawnych”. Uczniowie również mieli okazję obejrzeć film pt. „Cyrk motyli”, który miał na celu uświadomić poważny problem - brak akceptacji samego siebie oraz brak poczucia własnej wartości, tak jak u głównego bohatera, który jest osobą niepełnosprawną- nie posiada kończyn. Główny bohater jest świetnym przykładem osoby walczącej, która mimo przeciwności losu nie poddaje się mimo wielu przeciwności losu.