Rozwijanie przez czytanie – w bibliotece

Wychowankowie zespołu terapeutycznego naszej szkoły odwiedzili Chełmską Bibliotekę Publiczną im. Marii Pauliny Orsetti. Była to okazja do skorzystania z możliwości nabycia nowej wiedzy o książkach, poprzez lekcję i warsztaty biblioteczne oraz wycieczkę po bibliotece.

Podczas warsztatów prezentowane były różne formy książki dostosowane do wieku młodego czytelnika oraz jego możliwości percepcyjnych i manualnych: książki dotykowe, obrazkowe, multisensoryczne, audiobooki i e-booki, "książki-zabawki", książki w formie kamishibai, książki wzbogacone o ruchome elementy, książki-malowanki i in. Warsztaty wzbogacone są o zabawy rozwijające koordynację ruchów, wspomagające proces lateralizacji dziecka, stymulujące jego bystrość i pamięć, zachęcające do ćwiczeń językowych i logopedycznych. Uczniowie chętnie oglądali różnorodne zbiory, bawili się, ale również wypożyczyli książki do indywidualnego czy wspólnego czytania w szkole. „Czytam bo lubię”- to hasło zachęca nas do kolej wizyty w bibliotece.