Faworki „Razem”

Nie ma to jak pyszne, kruche i delikatne faworki. To smakowity przysmak, który wszyscy lubią. Posypane cukrem pudrem smakują wybornie.

Czy wiesz, skąd wzięły się tak bardzo lubiane i popularne w czasie karnawału faworki? Legenda głosi, że pierwsze faworki powstały w odległych czasach średniowiecza. Podobno młody cukiernik usmażył w gorącym oleju długi pasek ciasta na pączki. Za wszelką cenę próbował wyjąć ciasto z gara. Co prawda nie udało mu się to, ale za to ciasto zyskało charakterystyczne dla faworków zawijasy. Błąd młodzika okazał się na tyle pyszny, że inni cukiernicy zaczęli robić podobne ciastka. Faworki znane są praktycznie na całym świecie. Nazywa się je także chrust, chruściki, faveur, krostole, crostoli, kreple, a Brazylijczycy mówią na nie ucho kota. Polska nazwa faworki prawdopodobnie pochodzi z francuskiego słowa faveur. Oznacza wstążkę, którą w czasie turniejów damy wręczały rycerzom.

Choć faworki przygotowuje się głównie w karnawale, są doskonałymi ciasteczkami bez względu na okazję. Słodziutkie, bo obtoczone w cukrze pudrze smakowały nam bardzo, zwłaszcza,że wykonaliśmy je samodzielnie.

Nasz przepis:

3 szklanki mąki, 4 żółtka, 1 łyżka cukru, 3łyżki spirytusu lub octu, ¾ szklanki kwaśnej śmietany, szczypta soli, 1 łyżka masła. Wszystkie składniki wymieszać ze sobą. Zagnieść ciasto, po wyrobieniu „zbić” je wałkiem. Wałkować na cienkie paski, formować faworki. Smacznego!