Ćwiczyć każdy może

Na podstawie analizy działań w zakresie promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi RAZEM w Chełmie otrzymała tytuł Szkoły w ruchu.

Zajęcia taneczne, umuzykalniające i aktywizujące sprawność motoryczną

Kółko taneczne ma na celu zaspokajanie potrzeby ruchu, odprężenia, ekspresji i potrzeby tworzenia. Jest sposobem na aktywną formę spędzenia wolnego czasu. Główne założenia planu pracy kółka tanecznego polegają na obcowaniu uczniów z muzyką, ruchem i tańcem.

Poprzez taniec, uczeń wyrabia w sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i płynność ruchów. Uzyskuje elastyczność i harmonijność ruchową. Elementy tańca i układy choreograficzne przyczyniają się do umiejętności i łatwości obcowania w towarzystwie. Przez ruch ciała dzieci uczą się nawiązywać kontakt z otaczającym nas światem. Ruch i taniec z jednej strony mają istotne znaczenie dla rozwoju osobowości człowieka, z drugiej zaś mogą stać się istotnymi elementami terapii, ponieważ ruch znosi napięcie mięśniowe, emocjonalne, daje odprężenie. Ruch przy muzyce wzmaga postawę kreatywności, integruje dzieci wewnętrznie i otwiera na twórcze poszukiwania. Pośrednio wpływa na samoocenę uczniów.

SZCZEGÓŁOWE CELE:

1. Nabycie przez uczniów umiejętności wykonywania podstawowych kroków i figur w tańcach i układach choreograficznych
  2. Ukształtowanie młodego człowieka pod kątem wszechstronnego rozwoju
  3. Wyrobienie poczucia rytmu, słuchu i płynności ruchów
  4. Wyrobienie nawyku aktywnego spędzenia wolnego czasu
  5. Rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zamiłowań
  6. Kształcenie sprawności ruchowej uczniów
  7. Wyrobienie umiejętności stosowania form tanecznych jako sposobu walki ze stresem
  8. Nabycie umiejętności pokonywania nieśmiałości i tremy podczas prezentowania się na scenie
  9. Nabieranie ogłady towarzyskiej i kultury zachowania

TEMATYKA ZAJĘĆ:

1. Poznanie podstawowych zasad tańca nowoczesnego, elementów tańca hip-hop, jazz, modern, latino oraz disco.
  2. Poznanie figur tanecznych poszczególnych tańców - układy choreograficzne do różnych gatunków muzyki.
  3. Wyrobienie poczucia rytmu, ćwiczenia rytmiczne indywidualne i w parach.
  4. Kształcenie orientacji w przestrzeni, ćwiczenia ruchowe.
  5. Doskonalenie koordynacji ruchowej.
  6. Nauka i doskonalenie improwizacji ruchowej do różnych utworów muzycznych.
  7. Wzmocnienie dużych grup mięśniowych, ćwiczenia fitness, elementy gimnastyki i akrobatyki.
  8. Zwiększenie wydolności układu oddechowego i krwionośnego, lekkie ćwiczenia wytrzymałościowe i wysiłkowe.
  9. Zapoznanie z różnymi przyborami, które można wykorzystać do ćwiczeń muzycznych.
  10. Wykorzystanie torów przeszkód do kreatywności ruchowej.