Wiem co jem - program profilaktyki zdrowego żywienia

Program profilaktyki zdrowego żywienia „Wiem co jem” ma za zadanie wyrobienie w uczniach klas IV-VI Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi „RAZEM” w Chełmie umiejętności dbania o własne zdrowie oraz rozróżniania wartościowych produktów spożywczych. Obejmuje naukę odczytywania informacji znajdujących się na etykietach produktów żywnościowych, poznawanie wartości odżywczych gotowych produktów żywnościowych oraz żywności przetworzonej, a także zapoznanie z różnymi metodami konserwacji żywności oraz dodatkami do żywności, a także ich wpływem na zdrowie człowieka.

Uczniowie klas IV-VI uczestniczą w projekcji poszczególnych odcinków programu „Wiem co jem”. Każdy odcinek poświęcony jest innemu rodzajowi żywności. W filmie omawiane są sposoby odróżniania żywności zdrowej od tej, która nafaszerowana jest niezdrowymi polepszaczami, wypełniaczami oraz sztucznymi dodatkami i konserwantami. Prowadząca program opowiada, które substancje dodawane do żywności są niebezpieczne i dlaczego. Pokazuje procesy produkcyjne związane z żywnością. Daje także wskazówki jak czytać etykiety produktów. Po projekcji uczniowie będą rozmawiać z nauczycielem prowadzącym zajęcia na temat tego jak wybierać właściwą, zdrową i bezpieczną żywność. Zdobytą wiedzą będą dzielić się z rodzicami.

Po pogadance uczniowie biorą udział w konkursie żywnościowym. Reprezentanci klas odpowiadają na pytania związane z tematem filmu, wskazują zdrowe produkty i zbierają punkty dla swojej klasy.