Edukacja globalna

logo projektu

Logo projektu edukacyjnego powstało z inicjatywy uczniów klasy IV naszej szkoły

W dniu 9 czerwca 2017 r. grupa uczniów Szkoły RAZEM przyłączyła się do akcji #ChcePokojuNaŚwiecie. Drugoklasiści roznosili błękitne ulotki, które wcześniej wykonali ich starsi koledzy z klasy piątej i szóstej. Rozdawali je społeczności lokalnej. Ulotki, mini – plakaty, zawierały hasło akcji oraz nawiązujące do niego, symboliczne rysunki.

Jak widać na dołączonych zdjęciach, młodzi propagatorzy pokoju byli bardzo ciepło przyjęci przez napotkanych mieszkańców Chełma.

W piątek, 25 listopada 2016 r. szkołę odwiedził wolontariusz, pan Mateusz Żuławski. Podczas spotkania, w którym uczestniczyli wszyscy wychowankowie placówki, nasz gość opowiadał o swoim spotkaniu z Afryką oraz Indiami. Pan Mateusz przebywał w Tanzanii i Kenii. Prowadził zajęcia w szkole, w okolicach Kisii.

Uczniowie Szkoły Razem, poznali warunki życia swoich rówieśników mieszkających na innych kontynentach, szczegóły pracy wolontariusza, piękno afrykańskiej ziemi, a także mieli możliwość nauczenia się kilku słów z języka suahili. Dowiedzieli się również, jak ważna jest zgoda i wzajemna pomoc.

Pan Mateusz Żuławski powiedział, że wolontariat w Afryce to tylko jedna z dziedzin wolontariatu, w jakich można uczestniczyć. Wolontariuszem można być wszędzie, w każdym miejscu na świecie.

Po spotkaniu, można było porozmawiać z podróżnikiem, pooglądać, przywiezione z Afryki, przedmioty codziennego użytku, pamiątki, elementy regionalnego stroju.

- Chciałbym, żeby takie lekcje odbywały się codziennie! – stwierdził Kuba z klasy IV a…

Zaprosiliśmy pana Mateusza na kolejne spotkanie.

Już niektórzy uczniowie deklarowali, że w przyszłości chcieliby wyjechać do Afryki i pracować tam jako wolontariusze ☺

14-20 listopada 2016 r. - 18. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej pod hasłem: RazemDlaPokoju w Niepublicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi RAZEM w Chełmie

14 listopada 2016 r.

• spotkanie z przedstawicielami Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

(wystąpienie gości na temat wojny i pokoju, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Kombatant”)


• kampania społeczna na terenie miasta pod hasłem: „Gołębie pokoju”

(rozdawanie mieszkańcom Chełma, przygotowanych przez uczniów klas I–III, w ramach zajęć świetlicy szkolnej, kotylionów z gołębiami symbolizującymi pokój na świecie)


• zajęcia na temat: „Konfliktom, wojnom stop!”

(przeprowadzone w klasie III, projektowanie oraz wykonanie plakatów promujących pokój na świecie)

16 listopada 2016 r.

• zajęcia na temat: „Czym jest dla mnie pokój na świecie?”

(przeprowadzone w klasie II, tworzenie kontrastujących ze sobą obrazów – wojny i pokoju, ozdabianie szkoły gołąbkami pokoju, układanie dobrych myśli dla pokoju)


17 listopada 2016 r.

• godziny wychowawcze z psychologiem szkolnym – „Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje. Mniej nierówności. Czysta woda i warunki sanitarne.”

(przeprowadzone w klasach IV–VI, omówienie przyczyn konfliktów międzynarodowych, redagowanie własnych życzeń dla świata, szukanie skutecznych rozwiązań)


• lekcja przyrody na temat: „Globalna Północ i Południe: pierwszy, drugi i trzeci świat, a sprawy pokojowe”

(klasa VI)


• oglądanie filmu tematycznego podczas zajęć komputerowych

(uczniowie klas: II, IV, V, VI)


18 listopada 2016 r.

• przedstawienie kukiełkowe oparte na baśni japońskiej pt.: „Momotaro wprowadza pokój”

(spektakl przygotowało szkolne koło teatralne, obejrzeli go uczniowie klas I-II)


• akcja „Pociąg pokoju”

(„podróżowali” nim uczniowie klas I - III zbierając, umieszczone w różnych miejscach budynku szkolnego, gołąbki pokoju)


• Gra miejska „Pokój drogą do wolności”

(gra terenowa, rywalizacja trzech drużyn reprezentujących poszczególne klasy, nauka poprzez nietypową formę zabawy)


• Konkurs plastyczny na plakat promujący pokój

• Konkurs na najlepsze hasło związane z pokojem na świecie

21 listopada 2016 r.

• Podsumowanie Tygodnia Edukacji GlobalnejDzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli i uczniów, Tydzień Edukacji Globalnej w szkole RAZEM był czasem promowania idei wspólnego działania na rzecz pokoju na świecie. Ze względu na różnorodność podjętych działań, każdy z wychowanków placówki mógł, wykorzystując swoje zdolności oraz predyspozycje, włączyć się do projektu.
Było to niezapomniane i pełne nowych doświadczeń przeżycie.


Już widać owoce Tygodnia Edukacji Globalnej – podczas wtorkowych (22.11.16 r.) zajęć koła plastycznego, Oliwka z klasy II a ulepiła takiego oto miśka:

Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Razem w Chełmie kolejny raz przystąpiła do konkursu na projekt edukacyjny z zakresu edukacji globalnej „Od edukacji globalnej do odpowiedzialności za Świat”. Projekt był realizowany i współfinansowany z programu współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zgłoszony do konkursu przez naszą szkołę projekt edukacyjny pod hasłem „Podróż za Wielki Mur Chiński” zajął III miejsce w kraju oraz województwie lubelskim obok IX LO i LO im. S. Batorego w Lublinie.

NSP Razem w Chełmie znalazła się wśród najlepszych i była jedyną nagrodzoną szkołą wśród szkół podstawowych Lubelszczyzny.
W klasyfikacji ogólnej województwo lubelskie zajęło II miejsce w Polsce. To wielki sukces!
Uroczysty finał konkursu miał miejsce 12 grudnia 2014 w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie. Na uroczystość zostali zaproszeni dyrektorzy szkół oraz zespoły projektowe.

Nagrody, dyplomy i certyfikaty wręczała P. Iwona Kurowska – główny koordynator Ośrodka Rozwoju Edukacji, Magdalena Budkus z MEN oraz Janina Moryc z MSZ.

 

W szkole tematyka z edukacji globalnej realizowana jest na lekcjach przedmiotowych w ramach podstawy programowej, na zajęciach pozalekcyjnych, projektach edukacyjnych, działaniach szkolnego koła wolontariatu.
Musimy zgodzić się ze słowami, że „edukacja globalna jest to edukacja, która otwiera ludziom oczy i umysły na świat”.
W roku szkolnym 2016 / 2017 nasza szkoła bierze udział w Projekcie współfinansowanym w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP - "Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju".

Zadaniem edukacji globalnej jest wyjaśnianie globalnych współzależności, przyczyn problemów współczesnego świata i wyzwań z tym związanych. Edukacja globalna ma przybliżać społeczeństwu zagadnienia dotyczące sytuacji uboższych krajów, jak również pokazywać wzajemne zależności między Polakami a mieszkańcami krajów rozwijających się. Edukacja globalna powinna prowadzić do osobistego zaangażowania na rzecz walki z ubóstwem oraz włączenia się w proces budowania globalnego społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy.

KONKURS NA PROJEKT EDUKACYJNY (PE 2014)

Głównym celem konkursu jest upowszechnienie edukacji globalnej w szkole zgodnie z założeniami obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz zaktywizowanie środowiska szkolnego w podejmowaniu inicjatyw i realizowaniu projektów w Tygodniu Edukacji Globalnej (17-23 listopada 2014r.)


Projekt edukacyjny z zakresu edukacji globalnej
„Od edukacji globalnej do odpowiedzialności za świat”

Temat: „Podróż za Wielki Mur Chiński”

Problem: Dlaczego nasi rówieśnicy muszą pracować? Czy taki stan rzeczy ma wpływ na ich los? A jaki wpływ taka sytuacja ma na nas?

Autor projektu: Renata Kołb-Sielecka, Beata Folusz, Katarzyna Borkowska
Niepubliczna Szkoła Podstawowa „ Razem”, 22-100 Chełm, ul. Reja 54
Tel. 825630651, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Czytaj całość »