Zdrowe żywienie

Europejski Program "Owoce w szkole"

Od roku szkolnego 2009/2010 Komisja Europejska uruchomiła nowy program Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce w szkole”. Do programu tego przystąpiła również Polska. Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (25%). Całkowity budżet programu w roku szkolnym 2011/2012 wynosił ok. 12,3 mln EUR (48,9 mln PLN). W Polsce program skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Owoce w Szkole

Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi RAZEM bierze udział w programie od 2009 roku. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych. Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki), świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki), soki owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.
W ramach programu „Owoce w szkole” dzieciom udostępniane są owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe. Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca lub zatwierdzona szkoła, które samodzielnie przygotowuje i udostępnia owoce i warzywa dzieciom.

Ogólnopolski Program "Śniadanie daje moc"

Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi RAZEM w Chełmie przystąpiła do ogólnopolskiego programu "Śniadanie daje moc". W ramach programu uczniowie klas I-III wspólnie przygotowywali śniadania. Dzień śniadania poprzedzony jest rozmową z wychowawcą na temat zdrowego odżywiania, w klasach wywieszane są plakaty na temat zasad odżywiania, każdy uczeń dostaje również takie zasady do domu. Każda klasa przygotowuje śniadania według własnego miała własny pomysł - jedni robią kolorowe sałatki, inni pomysłowe kanapki, jeszcze inni łączą stoliki przy wspólnym posiłku. Akcja jest elementem realizowanego w szkole programu profilaktyki zdrowego żywienia.

Śniadanie daje moc Śniadanie daje moc Śniadanie daje moc

Ogólnopolski program "Szklanka mleka"

Niepubliczna Szkoła podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi "RAZEM" w roku szkolnym 2012/2013 przystąpiła do ogólnopolskiego programu promującego zdrowe nawyki żywieniowe "Szklanka mleka". Każdy uczeń szkoły otrzymuje trzy razy w tygodniu porcję mleka. Celem programu „Szklanka mleka” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. W ramach programu dzieci i uczniowie spożywają mleko białe i mleko smakowe o różnej zawartości tłuszczu, twarożki, sery i jogurty. Od początku realizacji programu „Szklanka Mleka” dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli w całej Polsce spożyły ponad 1 miliard szklanek mleka.