Chełmskie pisanki – wizyta w muzeum

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w otwarciu wystawy w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza „Chełmskie pisanki”. Wystawa została zorganizowana z kolekcji etnograficznej muzeum oraz zbiorów prywatnych twórców ludowych Jadwigi Majówki, Stanisławy Mąka, Janiny Pelc, Piotra Czapki i Mirosława Sawickiego. Pisanka to zwyczajowa nazwa kolorowego, zdobionego różnymi technikami jajka, najczęściej kurzego, ale też gęsiego, kaczego czy strusiego. Jest to wielkie dzieło sztuki na małej skorupce.

Uczniowie spotkali się również z twórcami pisanek, panią Stanisławą Mąka i panem Piotrem Czapka. Artyści podzielili się z młodzieżą wiedzą na temat sposobów zdobienia pisanek, zaprezentowali swoje najciekawsze ozdoby, piękne, niespotykane, niepowtarzalne. Bo jak opisał pisanki Stanisław Dąbrowski: „Pisanka to wiosenna miniaturowa malowanka, ukształtowana emocjami uczuć, nastrojów wierzeniowych, religijnych, miłosnych! To najszczersza spowiedź wielkanocna tęsknota artyzmu wiejskiej malarki. Na maleńkiej przestrzeni cały świat!”.

Dziękujemy pani Ilonie Sawickiej za zaproszenie.