Wycieczka Festiwal Historii bez liku

19 września 2019 r. uczniowie klas 5 – 8 uczestniczyli w wycieczce do Lublina.

Pierwszą atrakcją była wizyta w starożytnej wiosce, która przeniosła nas w podróż w czasie. Wioska znajdowała się na Błoniach przy Arenie Lublin tuż nad rzeką Bystrzycą. Na wielkim placu ustawiono szereg namiotów, a nawet zorganizowano obóz legionistów rzymskich. Przydzielono nam przewodników – antycznych wojowników i mieliśmy możliwość zwiedzania kolejnych stanowisk. Uczniowie mogli przekonać się na własnej skórze, jak wyglądało życie wieki temu. Z bliska można było poznać, zobaczyć, zagrać czy dosłownie posmakować dawnych czasów. Zajęcia miały charakter warsztatów – zobaczyliśmy jak wykonywano narzędzia, szkło, ubrania, broń, ceramikę, biżuterię, różne wyroby rzemieślnicze, czym się żywiono i jak spędzano wolny czas. Mogliśmy też zapoznać się z uzbrojeniem wojowników Kartaginy, Grecji, Rzymu a także barbarzyńskich Gotów. Obejrzeliśmy też walki gladiatorów, zwanych „Bogami aren”. To była niezwykła Żywa Lekcja Historii.

W drugiej części naszej wycieczki przenieśliśmy się na Lubelskie Stare Miasto, które jest jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce. Przeszliśmy przez Bramę Grodzką i oglądając przepiękne renesansowe i klasycystyczne kamienice przespacerowaliśmy się do stojącego na lubelskim Rynku charakterystycznego żółtego budynku czyli dawnego Trybunału Głównego Koronnego. Dziś w budynku mieści się Sala Ślubów, a także Lubelska Trasa Podziemna, która była naszym kolejnym celem turystycznym.
Podzieleni na dwie grupy, zwiedzaliśmy Lubelską Trasę Podziemną. To ok. 280-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Zostały one częściowo połączone korytarzami i w ten sposób pod miastem powstał podziemny labirynt. Spacer zabytkowymi piwnicami jest jednocześnie wędrówką w historię miasta i jego zagospodarowania przestrzennego. Historię tę przybliża cykl makiet ukazujących poszczególne fazy rozwoju miasta. Część z nich zostało wykonanych przez niepełnosprawną młodzież w ramach specjalnej terapii. Dobór makiet dokonany został w oparciu o rozwój umocnień i fortyfikacji miasta. Finałem podziemnej trasy jest multimedialna wizualizacja (światło, dźwięk, ruch) Wielkiego Pożaru Lublina, który wybuchł dnia 2 czerwca 1719. Wizualizacja ta została stworzona w oparciu o obraz w kościele oo. dominikanów opowiadający o tym wydarzeniu. Zostaliśmy zaproszeni do przeżycia jednego dnia w osiemnastowiecznym Lublinie. Stając się uczestnikami tego spektaklu przemierzaliśmy lubelskie miasto wraz z wirtualnym wędrowcem, odkrywaliśmy wielokulturowość Lublina, by w końcu znaleźć się w centrum kataklizmu i stać się świadkiem cudu, który uratował Lublin od całkowitej zagłady. Efekty dźwiękowe i mocne zaciemnienie Sali w której ten spektakl przeżywaliśmy spotęgował emocje i bardzo podobał się naszym uczniom.

Na koniec naszej wizyty na Lubelskiej Starówce zwiedzaliśmy jeszcze Plac z odkrytymi fundamentami czyli pozostałościami po gotyckim lubelskim kościele farnym. Miał go wybudować Leszek Czarny, któremu w tym miejscu przyśnił się anioł wręczający władcy miecz. Książę uznał to za znak od Boga, a po odniesionym zwycięstwie nad Jaćwingami wzniósł w Lublinie kościół pod koniec XIII wieku. Budowla wielokrotnie niszczona i odbudowywana rozebrana została ostatecznie w 1846 roku.

Wróciliśmy do Chełma, troszkę zmęczeni, ale zadowoleni pełni nowych wrażeń i doświadczeń.