"W krainie Jasia i Małgosi"

W Niepublicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi „Razem” w Chełmie, 26 marca 2014 r. odbyła się I edycja międzyszkolnego konkursu wiedzy „Z bajką razem przez świat” pod hasłem „W krainie Jasia i Małgosi”. Konkurs był skierowany do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych z terenu miasta Chełm. Celem konkursu było: rozbudzanie u dzieci zainteresowania książką, jako źródłem wiedzy i przyjemności, wszechstronny rozwój dziecka poprzez kontakt ze sztuką teatralną, doskonalenie umiejętności pracy indywidualnej i grupowej, pobudzanie ucznia do aktywnego procesu kształtowania umiejętności i gromadzenia wiedzy oraz kształtowanie u dzieci właściwych postaw w niebezpiecznych sytuacjach z jakimi mogą się spotkać. W konkursie wzięły udział drużyny z 5 szkół:

• ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie (Natalia Werduch, Sandra Koguciuk, Emil Dyć - opiekun Barbara Stasiak)
  • ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi (Jakub Kuszpit, Jakub Sitarz - Opiekun Anna Tarnowska)
  • z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 (Martyna Gargol, Jakub Pawlak, Jakub Hyjek - Opiekun Agnieszka Jaroszek)
  • z Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej Nr 1 w Chełmie (Patryk Dzwonkowski, Przemysław Kubiak, Krystian Pietrzak - opiekun Małgorzata Łogosz)
  • z Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi „Razem” (Kornelia Aponiak, Nina Oszwa, Kacper Markuszewski)

Wszystkie drużyny wytrwale pokonywały konkursowe zadania, uzyskując maksymalną liczbę punktów. Komisja wyłoniła laureatów konkursu, którymi zostali wszyscy uczestnicy. Drużyny biorące udział w konkursie zajęły ex aequo I miejsce. W tajemniczą podróż w świat magii wszystkich uczestników konkursu przenieśli uczniowie klasy III i V prezentując baśń braci Grimm pt. „Jaś i Małgosia”. W rolę Jasia wcielił się Kacper Markuszewski a Małgosię zagrała Nina Oszwa. Rozśpiewane i roztańczone dzieci zaprosiły widzów do tajemniczego lasu, w którym odkryły chatkę z pierników i spotkały Babę Jagę. Mali bohaterowie to rozbrykane rodzeństwo, które nie zawsze słucha rodziców i szybko wpada w kłopoty. W przedstawieniu pojawiła się cała galeria barwnych postaci: Baba Jaga – Kornelia Aponiak, mama – Magdalena Pawłowska, drwal – Radosław Wróbel i w końcu niesamowite czarownice – Aleksandra Dżama, Justyna Pietryczuk, Julia Ubermanowicz, Kinga Leszczyńska – Leszcz. Narratorem i komentatorem wydarzeń scenicznych była Wiktoria Rzeszot. Oprawa muzyczna i barwna scenografia dostarczyła wielu wrażeń, wciągając widza w fascynujący świat przygód. Wszyscy widzowie, ci duzi i mali oglądali z dużym zaciekawieniem przygody bohaterów baśni. Po takiej podróży dzieci jeszcze długo nuciły piosenki ze spektaklu i wspominały smak i zapach wspaniałych pierników z chatki Baby Jagi.