Konferencja prasowa "Mediacja sprzyja porozumieniu"

W dniu 30 października 2013 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi „Razem” w Chełmie odbyła się konferencja pn. "Mediacja sprzyja porozumieniu". To także nazwa programu realizowanego w placówce w tym roku szkolnym.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi „Razem” w Chełmie - w roku szkolnym 1012/2013, została doceniona i wyróżniona w ogólnopolskim konkursie, organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, p.n. „Ja i Ty Bezpieczni w Szkole”. Spośród blisko piętnastu tysięcy szkół, Szkoła „Razem” otrzymała tytuł laureata, jako jedyna z województwa lubelskiego. Przedmiotem oceny komisji były działania w kategorii "Bezpieczeństwo w sieci". Szkoła otrzymała certyfikat bezpiecznej szkoły, a 26 czerwca 2013 r. dyrektor szkoły Pani Elżbieta Nowaczewska odebrała gratulacje z rąk Ministra Edukacji Narodowej pani Krystyny Szumilas.

Mimo, iż konkurs dobiegł końca, Szkoła „Razem” nie chce poprzestawać na podjętych już działaniach. Otrzymane wyróżnienie skłania i obliguje do podejmowania kolejnej aktywności w zakresie szeroko pojętej problematyki bezpieczeństwa, przeciwdziałania negatywnym aspektom zachowania, relacji wzajemnych, kształtowania właściwych postaw, kompetencji społecznych, odpowiedzialności, czyli szerokiego wachlarza działań mającego na celu eliminowanie zjawisk negatywnych. Dlatego w roku szkolnym 2013/2014 Szkoła „Razem” w Chełmie postanowiła rozszerzyć obszar bezpieczeństwa. Obok działań w kategorii „Bezpieczeństwo w sieci”, realizowany jest nowy projekt pn. „Mediacja sprzyja porozumieniu”.

W konferencji udział wzięli: Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Chełmie Pan Augustyn Okoński, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Lublinie Wizytator Pani Elżbieta Wołczuk z Oddziału Zamiejscowego w Chełmie, Pani Agnieszka Dubowiecka referendarz sądowy Przewodniczący Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Chełmie a jednocześnie koordynator ds. mediacji. Na spotkanie przybyli ponadto rodzice dzieci, które w opinii rówieśników są osobami godnymi zaufania i które w szkolnych wyborach wskazane zostały do udziału w projekcie, czyli członków Szkolnego Klubu Mediatora. Oczywiście nie mogło zabraknąć samych uczniów – przyszłych mediatorów rówieśniczych.