Turniej wiedzy „Bezpieczny przedszkolak”

27 listopada 2013 roku przedszkolaki z chełmskich placówek brały udział w II Edycji Międzyprzedszkolnego Konkursu Wiedzy „Bezpieczny Przedszkolak”, organizowanego pod patronatem Komendy Miejskiej Policji, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz PKP PLK w Chełmie, jednocześnie będących fundatorami nagród. Celem konkursu było podnoszenie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa dziecka na co dzień; kształtowanie znajomości zasad bezpiecznego uczestnictwa dzieci w ruchu drogowym; kształtowanie właściwych postaw w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu; podnoszenie wiedzy w zakresie zagadnień z aktywności zdrowotnej i ruchowej; przekazanie najmłodszym uczniom wiedzy o tym jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak unikać sytuacji ryzykownych mogących doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia. Najmłodsi uczniowie oglądali film edukacyjny „Doktor Kręciołek” związany z instruktarzem o pierwszej pomocy przedmedycznej. Chętne dzieci mogły wykonać wdechy ratunkowe i uciski na fantomach. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: I - plastyczny wraz z prezentacją pracy w formie wiersza, piosenki czy tańca; II - quiz wiedzy. W Komisji konkursowej zasiadali: p. Anna Gębal - dyrektor Zespołu Przedszkolno -Szkolnego; p. st. sierż. Agnieszka Koszuk-Janicka - policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie; p. Danuta Wypychowska z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego; p. aspirant sztabowy Tomasz Błaziak - naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego; p. Joanna Litwiniuk - Przedstawiciel PKP PLK w Chełmie. Uczestnicy wykazali się znajomością podstawowych znaków drogowych, zwłaszcza dla ruchu pieszego; numerów alarmowych i omówili sytuacje w których dzieci mogą z nich korzystać; wykazali się umiejętnością zachowania w sytuacjach trudnych np.: gdy spotkamy nieznane zwierzę, gdy podejdzie do nas nieznana osoba; jak postępować, gdy mamy do czynienia z nieznana substancją, lekami itd. Dzieci prawidłowo określały miejsca bezpiecznej zabawy. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni, opiekunowie i goście otrzymali pamiątkowe upominki. Konkurs przygotowała Jadwiga Rzeszot.

• Regulamin turnieju