Wizyta w sądzie

Uczniowie gimnazjum w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie mieli możliwość zwiedzenia Sądu Rejonowego w Chełmie.

Już na samym wejściu do budynku sądu, pierwsze wrażenia gimnazjalistom dostarczyły czynności kontrolne pracowników ochrony, polegające na przeskanowaniu przez specjalne bramki bezpieczeństwa wnoszonego bagażu i całej postury ciała.

Następnie uczniowie zostali oprowadzeni po salach sądowych i spotkali się z Sędzią Jolantą Kossowską. Gimnazjaliści poznali nie tylko zasady funkcjonowania władzy sądowniczej w Polsce, ale również samą specyfikę zawodu sędziego i poszczególne etapy kształcenia jakie należy przejść celem wyuczenia się profesji sędziowskiej. Ponadto pani sędzia zwróciła uczniom uwagę na konsekwencje nieprzestrzegania prawa, podając przy tym konkretne przykłady czynów bezprawnych najczęściej popełnianych wśród młodzieży.

Uczniowie mieli również okazję zasiąść za stołem sędziowskim i przez chwilę poczuć się w roli składu sędziowskiego.