Podróż z Marią

„Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu” – to hasło przyświeca w kwietniu ogólnopolskiej akcji świadomości, wiedzy na temat autyzmu. Na warsztatowych zajęciach terapeutycznych „Zrozumieć przyjaciela z autyzmem” uczniowie poprzez różnorodne ćwiczenia próbowali zrozumieć świat odczuć osoby autystycznej. Autyzm co to takiego? To problemy sensoryczne, poznawcze, w porozumiewaniu się ze światem tzw. ludzi zdrowych, trudności w relacjach społecznych, zaburzona komunikacja, mowa, specyficzny świat emocji i odczuć. Klasa druga wybrała się w filmową „Podróż z Marią”, dziewczynką autystyczną, która opowiada o swoim wspaniałym świecie. Innym, ale czy gorszym? Maria ma swoje problemy, ale jest też niepowtarzalna. Celem naszych zajęć jest pokazanie uczniom, że mogliby mieć „inne umiejętności” od tych, które posiadają. Również pomóc w zrozumieniu, dlaczego niektórzy ludzie postępują inaczej niż można tego oczekiwać. Każdy z nas ma różne umiejętności, ale w niektórych jesteśmy niepowtarzalni, wyjątkowi. Starajmy się więc zrozumieć każdą osobę.